Bla i magasinet

Her kan du bla deg gjennom hele magasinet.

Søk innkjøpssamarbeid og utnytt stordriftsfordeler

La oss si at en SMB bedrift har en omsetning på 10 millioner kroner. 5 millioner er innkjøp, 4,5 millioner lønn. Årsresultatet blir 0,5 millioner kroner. Hvis man nå skulle greie å redusere innkjøpskostnadene – utgiftene til materialer, strøm, forsikring, transport osv. – med 5 %, altså 250.000 kroner, gir det faktisk 50 % økning i årsresultatet, fra 0,5 til 0,75 millioner kroner. Kutt i innkjøpskostnadene har med andre ord en kjempeeffekt. Hver krone spart går rett på bunnlinja.

SMB-tjenester er førstehjelp pr. telefon!

Det beste med SMB-tjenester er tilgjengeligheten, og at jeg faktisk får hjelp uansett. Og at SMB-folkene ringer raskt tilbake. Jeg pleier å snakke med Anne Grete eller Håkon. De kjenner meg, etter hvert. Jeg får faktisk hjelp, selv i ferietiden. Norge i juli og august holder forresten på å gi meg grå hår; det er jo bare vikarer over alt. Ring i september, sier alle sammen. Sånn skal det ikke være!

Tre år med obligatorisk tjenestepensjon

Styr unna store prishopp på firmaets OTP, anbefaler salgssjef Håkon Johnsen i SMB-tjenester.

Vi har presset prisen på bilforsikring

Vi har ekstra gunstige priser på bilforsikring. Det skyldes både SMB-tjenesters stordrifts-avtale, og det faktum at våre kunder gjennomgående har lite bilskader. Det bruker vi selvfølgelig for alt hva det er verdt i en forhandlingssituasjon.

Utfordringer i en krisetid

Oppsigelsesvern for lærlinger - arbeidsmiljøloven gjelder ikke. Arbeidsmiljøloven gjelder kun for lærlingene i forhold til arbeidstid, krav til arbeidsmiljø osv. Når det gjelder reglene for oppsigelse og oppsigelsesvern er dette positivt unntatt fra anvendelse for lærlinger. Dette går klart frem av lovforarbeidene til opplæringsloven.