Advokatens råd til håndverkeren
En gjennomtenkt avtale er en sikkerhetsventil mot de helt store økonomiske nedturene. Advokat Gunnar Ravlo har mange kunder som tilhører byggebransjen. Han anbefaler å være nøye med kontraktsinngåelsen, også ved mindre oppdrag.
– Ethvert oppdrag bør være regulert i en form for bindende avtale. Rent avtalemessig kan man bli bundet ved at man aksepterer en forespørsel fra en forbruker. Når slik aksept foreligger er bindende avtale normalt inngått.
– Selv om slike muntlige avtaler er bindende, er det mest praktisk at avtalen foreligger skriftlig, sier advokaten, som har sett mange eksempler på de bevisproblemer en muntlig avtale kan medføre.
Standardavtalen - et begrenset gode
Mange benytter seg av enkle avtaler i form av et skriftlig tilbud som er tilstrekkelig detaljert til at det kan fungere som en avtale. Ravlo anbefaler likevel at det lages en formell avtale som inneholder alle sentrale punkter.
– Erfaring viser at selv grundige avtaler kan gi grunnlag for tvist om tolkninger. Helt kan man aldri gardere seg, men en gjennomtenkt og gjennomarbeidet kontrakt vil ofte vise seg å være en effektiv sikkerhetsventil mot de helt store økonomiske nedturene. Standardavtaler er utarbeidet av Norges Standardiseringsforbund. Noen håndverkere bruker standardavtalene som et utgangspunkt, samtidig som de stryker bestemmelser de ikke ønsker å ha med.
– Risikabelt, sier advokaten. Disse kontraktsvilkårene har en rød tråd: I kontrakten er det en indre sammenheng mellom de enkelte bestemmelsene, og den sammenhengen bør ikke brytes. Søk sakkyndig bistand, for eksempel fra advokat som driver med entreprisesaker, både ved bruk av disse standardene og ved justering i forhold til prosjektet.
Avtale ved oppføring av bolighus
Avtaleformular er utarbeidet sentralt i forhold til bustadoppføringslova og benyttes gjerne når det er snakk om oppføring av bolighus. Dette er et gjennomtenkt formular som forsøker å dekke de fleste punktene, men samtidig kreves utfylling fra partene.
– Standardteksten er ofte utilstrekkelig, påpeker Ravlo. Vær spesielt klar over spesielle forhold som måtte gjelde for det konkrete byggeoppdraget, og få det inn i avtalen.
Avtale for store byggeprosjekter
Standardverkene NS 8405 og NS 8406 brukes mot ”ikke-forbrukere”, det vil si som avtaler mellom forretningsdrivende. NS 8405 er imidlertid ment for de helt store prosjektene, som for eksempel større forretningsbygg, kulturhus eller lignende.
– NS 8406 er en standard med enklere tekst, men på små tjenesteforhold bør man være klar over at også den er relativt omfattende og ganske komplisert å benytte.
Vær nøyaktig ved kontraktsinngåelse
Ravlo anbefaler stor grad av nøyaktighet ved kontraktsinngåelse, også ved mindre oppdrag. Han har mange gode grunner for å gi en slik anbefaling:
– Ved tvist mellom håndverker og forbruker vil håndverkeren ofte trekke det korteste strået. Det påligger den profesjonelle parten å si klart og tydelig hvordan ting forholder seg, og det forventes ikke det samme av en privatperson som bygger seg et hus.
– Er det uklart hva som er ment med hensyn til for eksempel utførelse, vil en domstol ofte legge standardkravene i Norsk Standard til grunn for vurderingen. Dette gjelder for eksempel også varslingsregler, og som kjent inneholder NS 8405 meget strenge varslingsregler. Er ikke annet avtalt, kan retten skjele til hva som anses å være god norm og god skikk ved entreprisesaker. Fravik fra standard og tilpassede løsninger bør altså med i teksten. Etter at forbrukeren har mottatt den bestilte varen, kan det bli snakk om mangler og mangelsbeføyelser. Ofte forutsetter dette at man har avtalt et overleveringstidspunkt som markerer at bygget er ferdig. Fra dette tidspunktet starter både reklamasjonsfrister og foreldelsesfrister å løpe.
Å organisere på en forsvarlig måte
En gjennomarbeidet avtale skaper selvfølgelig større forutsigbarhet med hensyn til både kostnader og tidsbruk.
– En skikkelig avtale gir begge parter muligheten til å organisere seg på en forsvarlig måte, og det gir de nødvendige forutsetninger for å vite hva kostnaden til syvende og sist vil bli. For forbrukeren er dette selvfølgelig også svært viktig i forhold til låneinstitusjoner.
Advokatens huskeliste for intern organisering
Ravlo snakker varmt om å ta intern organisering på alvor:
- Avtal kontaktperson mellom partene og sørg for at vedkommende er godt informert om avtalen.
- Gå gjennom oppdraget på forhånd ved å studere byggherrens opplysninger, tegninger etc.
- For mindre oppdrag gjelder det å kjenne prinsippene og bygge opp en enkel avtale rundt disse, uten samtidig å rammes av hele regelkomplekset.
Ravlo snakker varmt om å ta intern organisering på alvor:Avtal kontaktperson mellom partene og sørg for at vedkommende er godt informert om avtalen.Gå gjennom oppdraget på forhånd ved å studere byggherrens opplysninger, tegninger etc. For mindre oppdrag gjelder det å kjenne prinsippene og bygge opp en enkel avtale rundt disse, uten samtidig å rammes av hele regelkomplekset.
Velger du å få bistand fra advokat er det mulig å lage egne standardkontrakter for relativt like oppdrag.
– Bistand der det trengs - og før problemer har oppstått - vil spare deg for mange bekymringer underveis, sier Ravlo.